Odkurzacze centralne - porady


Jaki odkurzacz wybrać?

1. Filtracja

„worek odwrócony” / „filtr samoczyszczący”

Jest to często stosowany system filtracji, głównie w tanich odkurzaczach centralnych. Po włączeniu jednostki centralnej zassane powietrze wpada przez otwór wlotowy i podnosi tzw. „worek odwrócony” lub „filtr samoczyszczący”, który zatrzymuje kurz i drobne zanieczyszczenia. Dzięki temu nie wydostaną się one na zewnątrz brudząc elewację domu. Po wyłączeniu urządzenia „ filtr samoczyszczący” opada, a część większych zanieczyszczeń spada do zbiornika. Niestety większość drobnych zanieczyszczeń pozostałych na filtrze wymaga ręcznego oczyszczenia „worka odwróconego”. W filtracji tego typu bezwzględnie zakazane jest, pod rygorem utraty gwarancji, wciąganie do odkurzacza miałkich zanieczyszczeń takich jak: gips budowlany, popiół kominkowy czy mąka. Zanieczyszczenia te natychmiast zapychają filtr, efektem czego jest znaczny spadek siły ssącej. Jedynym wyjściem w tym przypadku jest mechaniczne czyszczenie filtra (jeśli to możliwe) lub wymiana na nowy. Czynność tą, z uwagi na skomplikowaną wymianę, zleca się przeważnie firmie serwisującej.

„czysty cyklon”

W jednostkach wykorzystujących filtrację typu „czysty cyklon” zassane powietrze wprowadzane jest w ruch obrotowy. Dzięki temu wytwarzana jest siła odśrodkowa, która działa na cząsteczki brudu znajdujące się w zassanym powietrzu, powodując jego opadania na dno zbiornika. Następnie powietrze wprowadzane jest w ruch liniowy, co skutkuje wytworzeniem siły bezwładności wytrącającej część zanieczyszczań. Tak oczyszczone powietrze zostaje wydmuchane z jednostki centralnej i wyprowadzone na zewnątrz budynku. Zgodnie z wytycznymi producentów ten rodzaj filtracji jest w stanie wychwycić 92-95% zanieczyszczeń, co oznacza że 5-8% zanieczyszczeń, w rzeczywistości może być dużo więcej, przelatuje przez silnik urządzenia a następnie wylatuje na zewnątrz budynku, brudząc przy okazji elewację domu obniżając również znacznie żywotnośc silnika .

„split”

Rodzaj filtracji typu „split” jest analogiczny do filtracji typu „czysty cyklon”. Różnią się one jednak budową samego urządzenia. W odkurzaczach centralnych „split” silnik i separator zanieczyszczeń ze zbiornikiem na brud umieszczone są w osobnych obudowach. Dzięki takiemu rozwiązaniu powiększono separator oraz wygospodarowano miejsce na dodatkowy filtr do separacji włosów lub włóknin z dywanów. Z czasem jednak filtry te zapychają się, obniżając wydajność jednostki centralnej. Nie są one też w stanie wyfiltrować drobnego brudu, takiego jak mąka kuchenna, drobny gips budowlany, popiół kominkowy itp. Zanieczyszczenia te, osadzając się na łopatkach wirnika, mogą powodować drgania i głośną pracę silnika, a z czasem doprowadzić do poważnej awarii.

„papierowy worek jednorazowy”

Najwygodniejszym dla użytkownika sposobem filtracji jest zastosowanie jednorazowych worków. Cała obsługa urządzenia polega w tym przypadku na wymianie pełnego worka na nowy. Niestety worki jednorazowe wykonane z papieru są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz mają małą pojemność. Z uwagi na małą przepuszczalność powietrza ograniczają również siłę ssania jednostki centralnej. Na rynku dostępne są już jednak worki wykonane z nowoczesnych, wielowarstwowych materiałów o zwiększonej przepuszczalności powietrza co nie powoduje spadków mocy ssącej jednostki centralnej. Mają one również większą pojemność (zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów) co zmniejsza częstość ich wymiany.

„filtr wodny”

Filtracja tego typu występuje najczęściej w odkurzaczach tradycyjnych, aczkolwiek są na rynku producenci, którzy oferują odkurzacze centralne z „filtrem wodnym”. W tradycyjnych odkurzaczach „wodnych” zassane powietrze przechodzi prze zbiornik wypełniony wodą, co powoduje jego oczyszczenie z brudu i innych drobnoustrojów. Dodatkowo niektórzy producenci stosują jeszcze dodatkowy filtr, którego zadaniem jest przechwycenie zanieczyszczeń, które nie zostały wyfiltrowane w zbiorniku z wodą. Niestety po każdym użytkowaniu zaleca się usunięcie wody z brudem oraz wyczyszczenie zbiornika, by zapobiec tworzeniu się bakterii i pleśni. Niektórzy producenci odkurzaczy centralnych potrafili jednak wyeliminować ten problem. Nowoczesne jednostki centralne z „filtrem wodnym” wyposażone są w automatyczny odpływ do kanalizacji oraz przyłącze wody. Dzięki temu odkurzacz, po skończonej pracy, sam pozbywa się zanieczyszczeń oraz czyści zbiornik za pomocą strumienia wody.

„papierowy/poliestrowy wkład filtracyjny”

W filtracji tego typu zassane powietrze wprowadzane jest w tzw. „ruch cykloniczny”, dzięki czemu część cięższych zabrudzeń spada do zbiornika na kurz. W ten sposób da się wychwycić ok 60% zanieczyszczeń. Dalej wstępnie oczyszczone powietrze trafia na papierowy bądź poliestrowy wkład filtracyjny, gdzie wychwytywane są mniejsze zanieczyszczenia. Tak przefiltrowane powietrze jest wyprowadzane na zewnątrz budynku. Obsługa jednostki z „papierowym lub poliestrowym wkładem filtracyjnym” polega na opróżnieniu zbiornika na kurz oraz wyczyszczeniu filtra. Niestety ze względu na umieszczeniu filtra wewnątrz obudowy, jego demontaż nie należy do najprostszych i „najczystszych czynności”. Najlepszym sposobem na oczyszczenie filtra jest „przedmuchanie” go od wewnątrz sprężonym powietrzem. Jest to trochę kłopotliwe z uwagi na fakt, że nie każdy użytkownik ma możliwość skorzystanie ze sprężarki powietrza.

Najwygodniejsza filtracja na rynku

Technologia SILPURE

SILPURE to nowa generacja antybakteryjna, wykorzystująca naturalną siłę srebra, która hamuje rozwój bakterii i zapobiega nieprzyjemnym zapachom.

Odkurzacze centralne Husky wyposażone są w jedną z najprostszych w użytkowaniu filtracji na rynku. Jednostka centralna wyposażona została w bardzo wydajny system podwójnej filtracji, wykorzystujący filtrację cykloniczną w połączeniu z filtrem DuoFib Velcro. W filtrach tych została zastosowana najnowocześniejsza technologia SILPURE, która zapobiega rozwojowi bakterii. Demontaż filtra następuje poprzez odczepienie specjalnej rzepy, dzięki czemu jest to czynność bardzo prosta i szybka. Dodatkowo do jej wykonania użytkownik nie potrzebuje żadnych narzędzi ani specjalistycznej wiedzy. Filtr DuoFib Velcro można wyprać w pralce, bądź wypłukać pod bieżącą wodą. Następnie, po wysuszeniu ponownie zamontować w jednostce centralnej. Dodatkowo każda jednostka centralna może zostać wyposażona w wielowarstwowy antyalergiczny worek jednorazowy. Dzięki niemu filtr DuoFib Velcro pozostanie czysty, a cała obsługa odkurzacza ograniczy się do wymiany jednorazowego worka na nowy. Po wszystkim należy jedynie założyć lekki aluminiowy zbiornik i przymocować go za pomocą wygodnych plastikowych klamr. Nie martw się, że zapomnisz o wymianie jednorazowego worka lub wyczyszczenia filtra DuoFib Velcro! Przypomni Ci o tym prosty i niezawodny wskaźnik LED.

2. Silniki

- przelotowy

Silnik ten stosowany jest zazwyczaj w tanich odkurzaczach centralnych. Silnik przelotowy chłodzony jest powietrzem zassanym podczas sprzątania. Rozwiązanie to jednak negatywnie wpływa na żywotność silnika, ponieważ wraz z powietrzem do wnętrza silnika przedostaje się brud, który osadzając się na łopatkach wirnika i szczotkach silnika po pewnym czasie może uszkodzić silnik.

– by-pass

Silniki tego typu mają znacznie dłuższą żywotność od silników przelotowych, ponieważ powietrze zasysane przez odkurzacz jest oddzielone od powietrza chłodzącego.

- soft start

Silniki wyposażone w funkcję „łagodnego rozruchu” wydłużają żywotność turbin oraz powodują mniejsze skoki napięcia w instalacji elektrycznej

3. Obudowa

„plastik”

Zbiorniki wykonane z plastiku stosowane są najczęściej w tańszych odkurzaczach centralnych. Materiał ten zwiększa możliwość wyładowań elektrostatycznych w pobliżu jednostki. Dodatkowo obudowy wykonane z plastiku są zazwyczaj mniej wytrzymałe od tych wykonanych z metalu.

„metal”

Wykonanie zbiornika ze stali likwiduje występowanie wyładowań elektrostatycznych w pobliżu jednostki. Jednak ze względu na dużą wagę zbiornik stalowy w znaczny sposób ogranicza wygodę użytkowania odkurzacza centralnego. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku wydaje się być zbiornik wykonany z aluminium. Jest on zarówno lekki jak i likwiduje występowanie wyładowań elektrostatycznych.

„gniazdo na obudowie”

W obudowach jednostek centralnych wykorzystujących „filtrację cykloniczną” nie powinno się zamontowane gniazdo ssące, ponieważ zakłócałoby ono „cykloniczny” ruch powietrza. Jeśli więc dany odkurzacz wyposażony jest w gniazdo tego typu to możemy być pewni, że nie jest to jednostka wykorzystująca filtrację cykloniczną, ale najczęściej urządzenie wyposażone w tzw. „filtr samoczyszczący” lub inaczej „worek odwrócony”.

4. Podsumowanie

Zatem podsumowując poniżej przedstawione zostały podstawowe cechy na, które warto zwrócić uwagę podczas wyboru odkurzacza centralnego:

powrót na górę strony 

Masz pytanie? Chętnie odpowiemy

tel: 785 182 946 zadzwoń

biuro: tel: 42 682 42 95 zadzwoń

Formularz kontaktowy

* - oznacza pola wymagane.