Odkurzacze centralne - porady


Dlaczego odkurzacz centralny?

Odkurzacz centralny jest połączeniem mocy i wygody podczas sprzątania, a przy tym nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych odkurzaczy. Odkurzacz centralny przeznaczony jest przede wszystkim dla nowo budowanych domów i apartamentów, ale również można go zainstalować w budynkach już zamieszkałym np. przy okazji remontu. Odkurzacze centralne cieszą się dużą popularnością w hotelach, motelach i różnego rodzaju pensjonatach, a jednostki przemysłowe wykorzystywane są do zakładów krawieckich, stolarskich, fryzjerskich i wszędzie tam gdzie jest potrzeba utrzymania nieskazitelnej czystości. Standardowe odkurzacze kojarzą się z uciążliwym „wyciąganiem, przenoszeniem, dźwiganiem, ciągnięciem, rozplątywaniem przewodu zasilającego i chowaniem odkurzacza”. W przypadku używania odkurzacza centralnego wszystkie te problemy znikają.

Innym problemem w przypadku użytkowania standardowego odkurzacza są drobne zanieczyszczenia jak: bakterie, grzyby roztocza i wirusy które pozostają w pomieszczeniu które sprzątamy. Każdy tradycyjny odkurzacz wyrzuca z siebie powietrze w pomieszczeniu które sprzątamy. To powietrze unosi kurz w pomieszczeniu i tego kurzu już nie sprzątniemy. Nawet tradycyjne odkurzacze z filtrem wodnym negatywnie wpływają na układ oddechowy człowieka. Zanieczyszczenia zasysane do zbiornika są nawilżane i nagrzewane przez powietrze wydechowe, a to sprzyja rozwijaniu się mikroorganizmów, które bez problemów przedostają się przez filtr do sprzątanego pomieszczenia. W przypadku odkurzacza centralnego powietrze zassane w pomieszczeniu które sprzątamy wraz z kurzem transportowane jest do zbiornika na kurz i po przefiltrowaniu wyrzucane jest na zewnątrz budynku.

Dokładne i higieniczne sprzątanie szczególnie ważne jest dla osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych , astmę i alergię.

Centralny odkurzacz daje nam nie tylko wygodę sprzątania ale również możliwość posprzątania miejsc które przy zwykłym odkurzaczu nie były w naszym zasięgu takie jak, np. karnisze, klawiatury od komputera, przestrzenie pod łóżkiem czy za szafami albo trudno dostępne miejsca w samochodzie.

Planowanie rozprowadzenia systemu centralnego odkurzacza rozpoczynamy od sporządzenia wstępnego projektu instalacji. Na podstawie rzutów budynku możemy wstępnie zaplanować położenie jednostki centralnej, gniazd ssących, szufelek automatycznych. Ostateczne rozmieszczenie wszystkich elementów końcowych odkurzacza centralnego jest możliwe po wizycie instalatora na budowie inwestora. Podczas projektowania systemu bardzo ważne jest zaplanowanie strategii rozmieszczenia punktów ssących . Szacunkowo dom o powierzchni użytkowej około 200m² wymaga zainstalowania 4-6 gniazd ssących oraz szufelki automatycznej w kuchni i/lub w wiatrołapie. Pamiętajmy aby instalację rurową wykonać z oryginalnych materiałów. My proponujemy materiały produkcji kanadyjskiej Vaculine i Plastiflex . Zadaniem instalacji będzie przetransportować zanieczyszczenia z gniazd i szufelek automatycznych do jednostki centralnej. Instalacje prowadzi się w ścianach, po posadzkach i w przestrzeniach technicznych. Instalacja na etapie montażu zakończona jest puszką z zaślepką oraz korkami na otworach do szufelek automatycznych i podejściu do odkurzacza. Najbardziej optymalnym terminem montażu gniazd ssących jest etap po malowaniu ścian, natomiast szufelki automatyczne uruchamiamy przy okazji montażu mebli.

Na koniec wieszamy jednostkę centralną z osprzętem do sprzątania. Najczęściej odkurzacz montowany jest w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. Czasami jednostkę centralną montujemy w piwnicy lub na strychu. Jednostkę centralną odkurzacza montujemy z dala od pomieszczeń, w których przebywamy. Ma to na celu maksymalne ograniczenie hałasu. W tym też celu należy zamontować tłumik hałasu lub zastosować odkurzacz centralny z wbudowanymi kanałami wyciszającymi. Ważnym parametrem odkurzacza centralnego jest moc i typ silnika, rodzaj obudowy i przede wszystkich filtracja. To w jaki sposób należy czyścić odkurzacz jest najważniejsze dla potencjalnego klienta. Filtracja może polegać na tzw. „worku odwróconym”, „Splicie”, „worku jednorazowym”, „filtrze wodnym” lub „czystym cyklonie”.

powrót na górę strony 

Masz pytanie? Chętnie odpowiemy

tel: 785 182 946 zadzwoń

biuro: tel: 42 682 42 95 zadzwoń

Formularz kontaktowy

* - oznacza pola wymagane.